07 Aug 2021

Biustonosz z fiszbinami czy bez – jaki wybrać?

Kupując nowy biustonosz, musimy zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii: jego rozmiar, materiał, krój, kolor, ale też obecność lub brak fiszbin. Czym tak naprawdę są fiszbiny i do czego służą? Jaki rodzaj stanika będzie najlepszy? Już odpowiadamy!

Co to są fiszbiny i do czego służą?

Fiszbiny to tak naprawdę półokrągłe druty, które wszywane są w miseczkę biustonosza. Do czego służą? Druty gorseciarskie mają przede wszystkim dwa zadania:

  • zapewnić lepsze podtrzymanie piersi, nawet w przypadku miękkich miseczek,
  • nadać piersiom piękny, pożądany kształt, dzięki czemu wyglądają na większe i pełniejsze. 

Fiszbiny to podstawa we wszystkich biustonoszach push-up, gdyż bez metalowych lub plastikowych elementów stelażu osiągnięcie takiego efektu będzie niemożliwe. Warto też pamiętać o tym, że fiszbiny nie zawsze muszą iść w parze z usztywnianą miseczką – świetny przykład to koronkowy biustonosz bardotka. Oczywiście zalety stosowania fiszbin w biustonoszach są niepodważalne, ale wcale to nie oznacza, że tylko na nie powinnyśmy stawiać.

Dla kogo będzie najlepszy biustonosz z fiszbinami?

Biustonosze z fiszbinami w pierwszej kolejności polecane są kobietom z dużymi piersiami. To właśnie dla nich najważniejsza będzie kwestia podtrzymywania biustu, a tutaj fiszbiny spisują się wręcz idealnie. Odpowiednie podtrzymywanie biustu w większym rozmiarze sprawia, że piersi wyglądają na okrąglejsze i jędrniejsze. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku biustonosza z fiszbinami niezwykle ważny jest dobór właściwego rozmiaru, gdyż większość ciężaru podtrzymuje jego obwód.

Oczywiście po klasyczny biustonosz koronkowy z fiszbinami chętnie sięgają także kobiety szukające modeli z wyraźnym efektem push-up, który wizualnie zwiększa rozmiar piersi. Tutaj fiszbiny przede wszystkim odpowiadają za usztywnienie miseczki, co sprawia, że biust pięknie prezentuje się nawet w kreacjach z głębokim dekoltem.Czy to prawda, że biustonosze z fiszbinami są niewygodne? To fałsz, a opinia taka bierze się głównie z tego, że duża część z nas dobiera staniki w złym rozmiarze.

Biustonosze bez fiszbin – kiedy sprawdzą się najlepiej?

Biustonosze bez fiszbin wybierane są przede wszystkim przez kobiety o mniejszym biuście, ceniące sobie luźniejsze konstrukcje. Z usztywniających drutów rezygnują także kobiety w ciąży oraz młode mamy, które powinny stawiać na dedykowane im modele delikatnie otulające wrażliwe piersi.

Staniki bez fiszbin polecane są głównie do mniejszych biustów, dlatego najczęściej są pierwszym wyborem nastolatek szukających pierwszej „dorosłej” bielizny. W przeciwieństwie do biustonoszy z fiszbinami nie sprawdzają się tak dobrze w utrzymywaniu większego ciężaru i modelowaniu piersi, ale odwdzięczają się niezwykłą wygodą i zmysłowym, delikatnym wyglądem.

Wśród biustonoszy bez fiszbin jednym z najpopularniejszych modeli jest bralette – czyli stanik dedykowany mniejszym i średnim piersiom niewymagającym solidnego wsparcia w obwodzie. Co więcej, braletka to jeden z tych rodzajów bielizny damskiej, który może być noszony w widoczny sposób, a to doceniają przede wszystkim nastolatki i młode kobiety.

Polecane