24 Dec 2022

Jak dbać o rajstopy, aby służyły jak najdłużej?

Rajstopy to niepozorny, ale przy tym nieodłączny element garderoby większości kobiet. To właśnie one dodają nam szyku podczas specjalnych okazji i spotkań formalnych, a także świetnie uzupełniają kreacje na wieczorne wyjścia. Należy jednak pamiętać, że delikatna struktura rajstop sprawia, że powinny być traktowane w specjalny sposób, tak aby w najmniej oczekiwanym momencie nie zaskoczyło nas tak zwane „oczko”. Zatem jak dbać o rajstopy, aby służyły przez długi czas? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!

Przede wszystkim postaw na trwałe rajstopy wysokiej jakości

Pierwszym z aspektów, który bezpośrednio wpływa na trwałość damskich rajstop, jest sposób ich wykonania. Tanie rajstopy dostępne są nawet w sklepach spożywczych, ale trzeba mieć na uwadze fakt, iż w większości przypadków są to produkty jednorazowe.

Dobrej jakości, trwałe rajstopy kupisz tylko w sklepach specjalizujących się w sprzedaży bielizny damskiej. Co więcej, znajdziesz tam bogatą ofertę różnych wzorów i kolorów – nie tylko klasyczne rajstopy, ale też modele z różnymi wzorami czy ozdobami. Przykład? Cienkie rajstopy imitujące pończochy z kokardami.

Damskie cienkie rajstopy z kokardami

Jak prać rajstopy? Najlepiej ręcznie!

Gdy już zaopatrzysz się w eleganckie rajstopy, musisz o nie odpowiednio zadbać. Podstawą w zapewnieniu im długowieczności będzie nie tylko sposób ich zakładania, ale też właściwa pielęgnacja. Jak prać rajstopy, aby się nie zniszczyły?

Czarne cienkie rajstopy w grochy

Pranie rajstop krok po kroku

Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia rajstop jest pranie ręczne z wykorzystaniem płynu przeznaczonego do tkanin delikatnych.

  • Rajstopy warto najpierw odwrócić na lewą stronę, a następnie namoczyć w letniej wodzie.
  • Dodaj do wody detergent niezawierający silikonu, który może osłabiać włókna rajstop – zwłaszcza tych z elastanu.
  • Płyn sprawdzi się dużo lepiej od proszku do prania, gdyż nie pozostawi białych śladów na rajstopach.
  • Namoczone wodą z płynem rajstopy zacznij delikatnie ugniatać i pocierać o siebie. Wyprane rajstopy wypukaj i odciśnij z nadmiaru wody. 

O czym jeszcze pamiętać? Przed przystąpieniem do prania rajstop koniecznie zdejmij wszelką biżuterię (pierścionki, bransoletki i zegarek) mogącą zahaczać się o materiał i powodować uszkodzenia. Szczególną uwagę zachować także piorąc bieliznę z różnymi ozdobami – na przykład rajstopy kabaretki z kokardami lub rajstopy z diamencikami.

Damskie rajstopy kabaretki z kokardami

Jak suszyć rajstopy?

Na kondycję rajstop wpływa nie tylko samo pranie, ale także ich suszenie. Tutaj unikaj przede wszystkim wykręcania materiału i suszenia rajstop w pełnym słońcu lub na grzejniku. Zamiast tego po delikatnym wyciśnięciu wodu, możesz je dodatkowo odsączyć za pomocą ręcznika, a następnie odłożyć na suszarkę aż do całkowitego wyschnięcia. 

Jak przechowywać rajstopy?

Na koniec zostaje nam już jedynie odpowiednie przechowywanie czystych i pachnących rajstop. Jak to zrobić, aby im nie zaszkodzić? Najlepszą z opcji będzie dedykowany pojemnik do przechowywania bielizny, w którym nie ma żadnych wystających elementów zagrażających delikatnym materiałom. Ciekawym rozwiązaniem jest też zwijanie rajstop w rulon i chowanie ich w stojących rolkach po papierze toaletowym. Aby je szybko i ładnie zwinąć, wystarczy położyć rajstopy na podłodze, złożyć je na pół, a następnie zawinąć w elegancki rulon.

Polecane