30 Oct 2021

Jak poznać źle dobrany biustonosz?

Większość kobiet dba o to, aby kupować dopasowane ubrania, które podkreślą atuty ich sylwetki. Jednak zadziwiająco duża część z nich nosi na co dzień źle dobraną bieliznę! Jasne, komplet bielizny pozostaje przez większość czasu niewidoczny, ale ma ogromny wpływ na wygląd naszej figury, a także to, jak prezentują się na nas zakupione ubrania. Zatem jak poznać, że nosimy źle dobrany biustonosz? Oto najważniejsze sygnały ostrzegawcze:

Źle dobrany rozmiar pod biustem

To właśnie na pasie pod biustem spoczywa większość ciężaru naszego biustu. Dlatego dobór właściwego obwodu jest tak ważny – nie może być za ciasny, ale i zbyt luźny.

Za duży rozmiar pod biustem

Zbyt duży rozmiar stanika pod biustem to jeden z najczęściej spotykanych problemów. Biustonosz niedopasowany pod względem obwodu pod biustem może przyczyniać się do ciągłego przesuwania się konstrukcji, co bardzo często kończy się bolesnymi obtarciami. Co więcej, zbyt luźny biustonosz nie zapewnia właściwego podparcia dla biustu, a to powoduje przeniesienie większości ciężaru na ramiączka.

Jak poznać zbyt luźny obwód biustonosza? Najczęstsze objawy to:

  • uciskaniem ramiączek,
  • opadające zbyt nisko piersi,
  • obtarcia i odparzenia skóry dolnej części piersi,
  • widoczne ślady na plecach po zdjęciu biustonosza,
  • odciśnięty biustonosz w górnej części brzucha, zamiast pod piersiami.

Za mały rozmiar pod biustem

Wbrew pozorom zbyt ciasny biustonosz nie tylko jest niewygodny, ale i nie zapewnia właściwego podtrzymania dla piersi. Za mały obwód biustonosza powoduje bolesne wbijanie się materiału w skórę, a jego ucisk może być nawet przyczyną problemów z żołądkiem czy przepływem limfy.

Warto pamiętać o tym, że zbyt mały obwód biustonosza nie zawsze będzie widoczny gołym okiem – zwłaszcza u kobiet o małej ilości tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać o tym, aby zawsze sprawdzać, czy stanik nie wpija się zbyt mocno w ciało.

Źle dobrane miseczki

  • Za duże miseczki biustonosza — To teoretycznie jeden z najłatwiejszych do zauważenia efektów źle dobranego biustonosza. Gdy wybierzemy stanik o zbyt dużych miseczkach, jej górna krawędź nie będzie przylegała prawidłowo do skóry naszych piersi. Warto też zwrócić uwagę na to, czy górna część miseczki nie jest pofałdowana, co również będzie oznaką źle dobranego rozmiaru. Warto jednak pamiętać o tym, że wspomniana wcześniej górna krawędź nie zawsze musi idealnie przylegać – mówimy tutaj tylko o sytuacji, gdy stoimy wyprostowane. 
  • Za małe miseczki w staniku – Taka miseczka przede wszystkim nie obejmuje całej piersi, która to często wydostaje się z niej – przodem lub bokiem. Taki stanik poznamy po tym, że piersi nie są odpowiednio rozdzielone, a mostek biustonosza odstaje od naszej skóry.

Zła długość ramiączek

  • Za długie ramiączka – Zbyt długie ramiączka przede wszystkim poznamy po tym, że mają skłonność do zsuwania się z naszych ramion. Poza tym wykazują minimalny wpływ na unoszenie piersi. Co więcej, ich skrócenie wcale nie rozwiązuje problemu, gdyż powoduje unoszenie się tylnej części stanika na plecach.
  • Zbyt krótkie ramiączka – Zbyt krótkie ramiączka mogą powodować ból będący skutkiem nadmiernego wpijania się materiału w naszą skórę. Często widać to już na pierwszy rzut oka.

Polecane