26 Nov 2021

Jak prać i suszyć bieliznę, aby służyła nam jak najdłużej?

Kupowanie nowej bielizny to zdecydowanie jedna z największych przyjemności zakupowych każdej kobiety. Jednak nie ma co ukrywać, to że mamy więcej kompletów, wcale nie oznacza, że chcemy pożegnać się z tymi poprzednimi. Jedyne co nas może do tego zmusić, to uszkodzenia mechaniczne i wyraźne pogorszenie kondycji materiału. Co zatem robić, aby zapewnić naszej bieliźnie długie życie? Jak prać i suszyć bieliznę? Dziś podpowiadamy Wam sprawdzone i skuteczne sposoby!

Jak prać bieliznę?

Częstotliwość prania

Jak dobrze wiemy, główny wpływ na zużywanie się elementów naszej garderoby ma częstotliwość, z jaką je pierzemy – dotyczy to także bielizny damskiej. Zatem jak często prać bieliznę?

  • Majtki – W przypadku dolnej części bielizny sytuacja jest prosta i pierzemy ją po każdym założeniu.
  • Damskie body – Tutaj wszystko zależy od tego, czy zakładamy je razem z majtkami, czy bez. Jeśli nosimy samo body, to tak samo, jak figi, czy stringi, pierzemy je za każdym razem. 
  • Biustonosze – W przypadku biustonoszy sytuacja jest bardziej złożona. To, jak często prać biustonosz, uzależnione będzie przede wszystkim od pory roku i poziomu naszej potliwości. Późną jesienią i zimą najczęściej wystarczy odświeżyć stanik co kilka dni. W wakacje najlepiej robić to częściej.

Pranie ręczne czy w pralce?

Majtki znów sprawiają nam najmniej kłopotu – zwłaszcza bawełniane figi. Pranie w pralce im nie zaszkodzi, ale warto pomyśleć o kupnie specjalnych woreczków do prania, które minimalizują możliwość uszkodzeń materiału lub zdobień.

Biustonosze co do zasady powinnyśmy prać ręcznie. To w połączeniu z ciepłą wodą i delikatnym detergentem zapewni im długowieczność i nie wpłynie negatywnie na konstrukcję biustonosza. Czy to znaczy, że pranie staników w pralce to zły pomysł? Dobrze wiemy, że ręczne pranie to uciążliwy proces. Warto jednak zaopatrzyć się w specjalne kule do prania staników, które chronią je przed zniekształceniami, a w pralce wybrać delikatny program do bielizny z niższą temperaturą.

Jak suszyć bieliznę?

Ostatnia kwestia to suszenie bielizny. Co prawda najwygodniejszą opcją jest skorzystanie z suszarki bębnowej, ale w przypadku bielizny damskiej raczej odradzamy takie rozwiązanie. Przede wszystkim należy sprawdzić zalecenia procenta umieszczone na metce. Jednak nawet w przypadku dopuszczenia takiej opcji, zalecamy suszenie bielizny w temperaturze pokojowej, ewentualnie na niezbyt nagrzanym kaloryferze.

O czym jeszcze pamiętać?

Warto przy tym pamiętać, że na kondycję naszej bielizny ma wpływ nie tylko pranie i suszenie, ale też sposób, w jaki ją przechowujemy. Jak to robić poprawnie, aby zapewnić ulubionym kompletom długie życie? O tym napiszemy w kolejnym wpisie!

Polecane